Staff

Staff 2019-10-09T16:17:12+00:00

These tables list all school staff and the roles/departments within which they work.

SENIOR LEADERSHIP TEAM

Senior Leadership Team
Mrs S Collins  Headteacher
Mrs A Stott Deputy Headteacher & Head of Sixth Form
Mr M Gearey Assistant Head: Pastoral & Inclusion
Miss C Huggett Assistant Head: Professional Outreach & Engagement
Mr D Langley Assistant Head: MIS, Data & Examinations
Mrs S Unwin Assistant Head: Curriculum & Raising Standards
Miss J Francis School Business Manager

 

Heads of Year
Mrs H Stack  Head of Year 7
Miss N Sterling-Smith  Head of Year 8
Miss M Wake  Head of Year 9
Mrs A McDonald  Head of Year 10
Miss R Dulley  Head of Year 11
Mr G Davies  Head of Year 13

TEACHING STAFF

The Art Team
Full Time  
Mrs C Hannaby Team Leader
Ms S Russell  

 

The Business & Economics Team
Full Time  
Mrs C Abbott Team Leader Business
Miss C Huggette Business
Mrs S Lane Business
Part Time  
Mr D Wood Economics

 

The Design Technology Team
Full Time  
Mrs H Stack Team Leader
Miss A Winkley  

 

The English Team
Full Time  
Mrs M Holloway Team Leader
Miss M Batka  
Mr G Davies  
Miss R Hailston-Dawson  
Mrs L Cresswell  
Mrs A McDonald  
Mrs J Strong  

 

The Geography Team
Full Time  
Miss O Kelly Team Leader
Miss H Humphries  
Part Time  
Mrs R Parsons  

 

The Health & Social Care Team
Miss N Sterling-Smith Team Leader
Part Time  
Mr Oliver Marshall  

 

The History & Politics Team
Full Time  
Ms Lisa Hunt Team Leader (History)
Mr D Langley  
Miss A Powers  
Mrs R Myerscough Team Leader (Government & Politics)
Part Time  
Mr O Marshall  
The Computing Team
Full Time  
Mrs L Cheong-Took Team Leader
Mrs S Lane  
Ms S Russell  

 

The Mathematics Team
Full Time  
Mrs A Yaqub Team Leader
Mr S Ahmad  
Miss M Anton  
Mrs N Findlay  
Mrs K Shah  
Mrs K Waran  
Mrs B Willis  
Part Time  
Mrs M D’Gama  

 

The Media Studies Team
Miss A McDonald Team Leader 
Mr G Davies  
Miss C Huggett  

 

The Modern Foreign Languages Team
Full Time  
Mr A Handley Team Leader
Mrs A Bloecker  
Miss J Delafosse  
Mrs M Howat  
Mr O Thomas  
Part Time  
Mrs E Hickey  

 

The Music, Drama & Performing Arts Team
Full Time  
Mr J Franklin Team Leader (Music)
Mr J Kelly  
Miss L Woodacre (Drama) 
The Physical Education Team
Full Time  
Miss H Budd Team Leader
Miss H Duffy  
Miss G Leggatt  
Miss M Wake  

 

The Social Science Team
Full Time  
Mrs C Daly Team Leader Psychology, Sociology & Law
Miss M Batka  
Miss J Delafosse  
Dr S Noyce  
Part Time  
Mr N Gordon  
Mr O Marshall  

 

The Religious Studies Team
Full Time  
Mrs P Horsman Team Leader
Mr D Langley  
Mrs L Ridal  
Miss K Thomas  
Part Time  
Mrs N Gordon  
Mr A Smith  

 

The Science Team
Full Time  
Miss H Bowler Team Leader Biology
Dr T Krzyzewski Team Leader Chemistry
Mr P Mainoo Team Leader Physics
Mr Sajjad Ahmad Physics
Miss H Duffy Biology 
Miss R Dulley Chemistry, Biology  
Miss E Gudge Biology
Mr M Gearey Biology 
Ms S Milton-Thompson Science 
Mrs A Stott Chemistry, Physics 
Mrs S Unwin Chemistry 
Mr V Varatharajan Chemistry 
Part Time  
Mrs S Dillon Biology

 

Staff on Maternity Leave
Mrs J Nathan Geography (Team Leader)

SUPPORT STAFF

Language Assistants
Mrs V Leang French (part-time)
Mrs I Mocanu German (part-time)

 

Laboratory Technicians
Miss Y Ali Biology (Maternity Cover)
Mrs T Insuli Chemistry
Mrs S Jesshop Physics (part-time)
Mrs S Rose Biology (part-time)
Mrs J Fallows [maternity leave]  

 

Student Services
Mrs S Simpson Student Services Manager
Mrs C Harrison Pastoral Inclusion Support Service (part-time)

 

Learning Support Assistants
Miss M Barrett (part-time)
Miss K Bright  
Miss S Hill  
Mrs C Morrison  
Mrs C Parreno Sixth Form (part-time)
Mrs Y Powell (part-time)
Mrs S Rose (part-time)

 

Administration
Miss S Trembath Headteacher’s PA / Clerk to Governors
Mrs G Curtis KS3 Co-ordinator
Ms J Tucknott KS4 Co-ordinator
Mrs J Ingram KS5 Co-ordinator
Mrs B Etheridge Reception (am)
Mrs M Butler Reception (pm)
Mrs C Craven Music Administrator
Mrs E Smith Alumnae Development Officer (part-time)
Miss S Coleman Cover Supervisor

 

Finance & HR
Miss J Francis School Business Manager
Mrs C Ashlee Finance Assistant (part-time)
Mrs M Humphries Finance Assistant (part-time)
Mrs J Knight  Finance Assistant (part time)

 

Projects
Mrs J Johnson Strategic Project Manager (part-time)
Data Manager
Dr J Cesarczyk Data Manager (part-time)
Mr A Bevan Data Analyst (part-time)

 

I.C.T. Network Manager
Mr B Court  

 

Exams Officer and Year 13 Study Supervisor
Mrs Y Vu  

 

Facilities and Site Management
Mr K Jackson Site Manager
Mr K Graham Assistant Site Manager (part-time)
Mr E Ali Premises Assistant

 

Lunchtime Supervision Team 
Mrs S Simpson Supervisor
Mrs D O’Connor  
Mrs G Whelan  

 

School Cleaning Team
Mrs S Simpson Supervisor
Mrs J Boateng (part-time)
Mrs C Bullen (part-time)
Mrs K Bryant-Chesworth (part-time)
Mrs C Bultmann (part-time)
Ms D Hammer (part-time)
Ms M McLaughlin (part-time)
Miss S Ansah (part-time)
Mrs R Selman (part-time)

 

Visiting Music Teachers – All Part-Time
Miss A Allen Flute
Ms M Archibald Clarinet
Miss G Bishop Singing
Mr D Burrowes Cello
Mr J Dandy Guitar
Mr S Desorgher Flute
Ms S Doyle Piano
Mr M Ellenberger Saxophone
Miss S Fenion Music Theory
Mrs J Fiderio Piano
Ms K Furmanski Double Bass
Mr J Gibbard Guitar
Ms H Gritton Piano
Mr D Kane Brass
Miss D Landowski Percussion and Drums
Mr F McEwen Saxophone
Miss K McLean Singing
Mr D Moore Piano
Mrs E Nicolaou Singing and Piano
Mr M Posner Violin 
Miss C Sultana de Maria Harp
Miss L Vincent Bassoon and Piano
Mrs H Wilson Oboe
Mrs M Woolmer Piano

 

Croydon Music Service/BYMT Teachers – All Part-Time
Mr C Bruinsma (CMA) Guitar
Mrs A Winter (CMA) Violin